Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Důvody, proč Váš pes některé psy má rád a některé ne

 

 

 

  Někteří psi skvěle vycházejí  s každým psem, se kterým se setkají.  Nikdy nepotkali chlupáče, se kterým by se nechtěli skamarádit. Bohužel, tito velmi společenští psi jsou v psím světě menšinou. Většina si užívá trávení času jen s určitými psy. Důvody pro výběr společníků Vašeho psa jsou ukryty v psí komunikaci.
 “Psi komunikují  způsobem, kterému my vůbec nemůžeme rozumět“, říká profesor Dr. Sharon Crowell-Davis, DVM, DACVB, na univerzitě v Georgii. „Pes může zachytit něco v řeči těla jiného psa nebo nějaké pachové vjemy a podle těchto prvních signálů se mu jiný pes buď zamlouvá, nebo ne.“ 
Zde je 5 možných důvodů, proč by Váš pes mohl nějaké společníky před jinými preferovat:

1. Pes spustí ve Vašem psovi negativní nebo pozitivní asociaci
  Mohlo by to být, že váš pes zacítí něco povědomého, co má, nebo nemá rád. Jestli vaše dvoukilová čivava má za nejlepšího kamaráda pitbula, je velká pravděpodobnost, že v psím parku nakráčí k podobně vypadajícímu psovi.
 „Jiní psi, kteří vypadají podobně, hýbou se podobně nebo mají stejný pach jako kamarád, může to ovlivnit reakci“ , říká Dr. Crowell-Davis.  Na druhou stranu, jestli váš pes byl jako štěně napaden „ malým černým psem“, může si zbytek života nést strach z podobně vypadajících psů.

 

2. Pes má dobrou, nebo špatnou psí etiketu
 
Psi také mohou být odrazeni chováním jiného psa. Je to považováno za dobrou etiketu u psů, když k sobě přijdou a očuchávají půdu a pak pomalu začnou zkoumat sebe. Jak jste si jistě všimli, ne všichni psi dodržují toto nepsané pravidlo. Jestli se přehnaně nedočkavý pes přižene a začne okamžitě očichávat a slintat, některé psy to prostě odradí. Jiní psi se zase chovají agresivně a snaží se být dominantní. Není žádným překvapením, že toto může být konečná pro potenciálního kamaráda.

 

3. Váš pes je přitahován, nebo odrazován určitým plemenem
  Jistá plemena mohou mít osobité vlastnosti, které by mohly odradit Vašeho psa.  Zlatí retrívři jsou většinou upovídání, když si hrají a Border kolie uskákaní a hasité. Jeden ze psů autorky je extrémně přátelský skoro se všemi plemeny, ale je zmatený z buldočků, jak anglických, tak francouzských, nejspíš si jejich chroptění plete s vrčením.  Existují také jisté důkazy, že pes pozná své plemeno a vyhledává ho ke hře.

 

4. Váš pes je prostě k ostatním plemenům lhostejný
   Stejně jako lidé, psi nemusí mít vždy konkrétní důvod, aby někoho měli/neměli rádi.  Občas jejich osobnosti nebo styl hraní se prostě nesejdou a radši si drží odstup.  Dokud v tom není agrese nebo strach, je to naprosto přirozené, aby psi zůstali známými a nestali se kamarády.

 

5. Váš pes je vůči Vám přehnaně ochranitelský nebo majetnický
Chování Vašeho psa nemusí mít vůbec nic společného s ostatními psy. Může to být o Vás. Někteří psi jsou vůči svým majitelům více ochranářští a majetničtí než jiní a nechtějí, aby byl ve vašem vztahu další pes.  Toto je běžné u psů ,kteří jsou přehnaně rozmazlovaní a chybí jim vedení.  Přehnaně ochranářští psi jsou často malá plemena, která jsou často nošena a zastávají pozice dítěte u svých majitelů. Ať jsou tito psi seberoztomilejší, majitel musí odolat pokušení chovat se k nim jako k malinkým lidem místo psům. Bez ohledu na velikost a plemeno, všichni psi by měli být správně socializováni s jinými lidmi a zvířaty a naučit se aspoň základy poslušnosti.

 

Co můžete udělat, abyste mu pomohli lépe vycházet s ostatními:
  Aby se u mladých štěňat předešlo vybudování strachu nebo agrese vůči jiným psům, Dr. Crowell-Davis doporučuje hodně socializace v rámci „ psích školek“ a hodně interakcí s reálným světem.  “Když se potkáte s jinými lidmi se psy, zeptejte se, zda jejich pes přátelský a jestli je v pořádku, když se psi pozdraví.“

 

Poznámka: Poraďte se s veterinářem než  dovolíte malému štěněti interakce s cizími psy. Nejdříve si potřebují vakcinací vybudovat imunitu, aby byli chráněni vůči potenciálně vážným nemocem.

   Nezáleží na věku psa, lehká agrese nebo úzkost se dá spravit s trochou snahy a vytrvalosti, doktor Dr. Crowell-Davis doporučuje pozitivní trénink.
“Sedni za pamlsek, dívej se na mě za pamlsek a pak se jděte projít. Když se přiblížíte k jinému psovi, přejděte do módu hodně pamlsků. Pes si začne spojovat přítomnost jiných psů se dvěma věcmi: 1, naučí se sebekontrole, aby dostal palmsek a za 2, že dostane pamlsek!“
J
  Jestli je problém vážnější, například je Váš pes hodně agresivní nebo až znepokojivě bázlivý vůči jiným psům ve vašem domě nebo na procházce, radši vyhledejte odborníka na psí chování neno trenéra.

 

https://iheartdogs.com/5-reasons-your-pup-likes-some-dogs-not-others/