Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

18 zlatých pravidel pro chovatele

 

Přijmout psa jako člena rodiny je jedna z nejlepších zkušeností, co člověk může mít, ale je jisté. Že s tím přicházejí jisté povinnosti navíc vůči vašemu psu a komunitě, ve které žijete. Sousedi na to nebudou připraveni a vy jste ten, kdo je zodpovědný za to, aby se postaral, aby byl jeho pes dostatečně vychován  a správně se adaptoval na lidský svět. Aby se toho dosáhlo, musí být psovi poskytnuta potřebná péče a vedení a nejlépe nějakým zábavným způsobem. Nikdy nezapomeňte na to, že pes je nejlepší přítel člověka a doufáme, že vám naše rady pomohou, aby váš vztah byl ten nejlepší, který jste kdy měli.

Abyste posílili pouto mezi vámi a vaším milovaným zvířetem, je potřeba stanovit role, pravidla a rituály

1.Mějte psa vždy poblíž- Psi žijí krátce a nemají kromě vás nikoho jiného, kdo by se o ně postaral. Ujistěte se, že jste vždy připraveni být zde pro svého psa, když potřebuje péči, podporu, ochranu a lásku.  

2. Dávejte najevo lásku, obdiv a respekt – Dívejte se na svého psa jako na dítě, které očekává  potřebné projevy  lásky, podpory, ochrany a respektu od svých milovaných rodičů.  Nikdy se nesnažte přejít potřeby  lásky a podpory vašeho psa ignorováním jeho výzev ke hře, chůzi nebo ho dokonce někde nechat.  Nezapomeňte, že vy máte rodinu, přátele, práci, koníčky, ale pes má jen vás a jste jeho priorita.

3. Choďte na procházky a cvičte se svým psem každý den-  šťastný pes je pes se zdravou myslí a vysportovaným tělem. Vezměte svého psa každý den chodit a běhat, vybije přebytečnou energii a svaly se mu dají do pohybu a v mezičase můžete potkat nové lidi a psy a poznávat nová místa.

4. Socializujte svého psa-  pes, který se správně nesocializuje, bude znuděný, zakrnělý a nemocný. Pes je společenský tvor a užívá si potkávat spousty lidí a zvířat a trochu si pohrát.  Berte svého psa do parku častěji a nechte ho volně, aby mohl mít interakce s jinými lidmi a zvířaty – ale pouze pokud není ofenzivní vůči cizím.

5. Hrajte si se svým psem a nechte ho hrát si s jinými psy- Psi si rádi hrají s ostatními,stejně jako lidé. Zapojte svého psa do hry aspoň 30 minut denně  s vámi a dalšími lidmi, psy a zvířaty. Je spousta her, co psi zbožňují,ale ujistěte se, že váš pes nebere hru příliš vážně, aby to neskončilo psím soubojem nebo destruktivním chováním vůči vám nebo jiným lidem.

6. VY jste vůdce, ne následovník – Učte svého psa kdo je vůdce a kdo následovník pomocí správného psího tréninku.  Je důležité, aby si pes nepletl, kdo bude vůdce ve vašem vztahu, protože jestli v tom nebude mít jasno,bude mít tendence být vůdce on. Což by vedlo k neposlušnosti, agresivitě a jinému nevítanému chování. Ujistě se, že přesně naučíte svého psa poslušnosti, mezím a respektu vůči vám, zahrnutím tréninkových cvičeních respektu do rutiny vašeho psa.

7.Dejte vašemu psovi potřebné vybavení- Stejně jako děti a jiní členové rodiny, psi mají základní potřeby ve svém domově taky.  Musí zůstat čistí, potřebují místo na odpočinek a spánek, místo na jídlo a vodu, hračky na zábavu a spoustu dalších věcí. Také se ujistěte, že pes má věci jako obojek, vodítko, kartáček na zuby, hřeben, šampon, misky, pelech, krmivo, hračky a pamlsky.  

8. Naučte svého psa 3 základní povely- Váš pes potřebuje vaše vedení jak se správně chovat a zapadnout do lidského světa.  Psi se neučí stejně jako lidé, takže je důležitý trénink. Začněte povely limitujícími ( sedni, dolů, vstávej), sedni se většinou psi učí jako první; návratové (pojď) – přiběhnutí na zavolání je schopnost, která by vašemu psovi mohla zachránit život; odpočívajcí ( zůstaň)- je také velice užitečné mít psa, který dokáže zůstat na povel.  Když už jste si naprosto jistí, že váš pes zvládá tyto povely, teprve pak zahrňte další.

9. Buďte se svým psem trpěliví- Psi, i když se nám to moc nechce přiznat, protože je máme moc rádi, pocházejí ze světa plného instinktů, úplně jiného světa než ze kterého pocházíme my, lidé. Je to na vás, jako na majiteli psa, abyste se postarali o to, aby měl dost času se adaptovat a porozumět funkcím světa lidí. Buďte trpěliví a pracujte se svým psem v naprostém klidu a s rozvahou.

10. Důvěřujte svému psovi-Nebuďte majitelem, který nedává najevo víru v chování svého psa.  Důvěra je pro kvalitu vašeho vztahu více než důležitá.  Využijte technik a aktivit, ve kterých se ukáže, že svému psovi věříte a on může věřit vám, ať se děje cokoli.

11. Mluvte ke svému psovi- psi jsou společenští tvorové a bezpodmínečně potřebují interakce, aby mohli fungovat normálně.  Je důležité udržovat komunikaci se psem mluvením k němu.  To, co chcete říct, je důležité, takže se snažte, aby z vašeho tónu vyznělo o co vám jde. Používejte jiný tón při povelech, obdivu i při napomínání psa.  Každopádně nikdy nepoužívejte negativní tón, když už, použijte vážný.

12. Chápejte psovy potřeby- Než skočíte k souzení chování vašeho psa, radši spolupracujte a snažte se zjistit, proč se chová, jak se chová, co se děje. Například: jestli mu nechutná jídla, jestli byl moc dlouho sám, jestli je nemocný, jestli si chce hrát, projít se, umýt, atd.

13. Nevyhýbejte se prohlídkám u veteináře- Pravidelné prohlídky jsou pro zdraví důležité, stejně jako u člověka.  Ujistěte se, že má váš pes roční prohlídky, všechna důležitá očkování a kontrolovaný chrup.

14. Pořiďte vašemu psovi známku nebo čip – v některých zemích je dokonce povinnost, aby měl pes identitu. Psí známka už je nutnost a dokonce pas při cestě do zahraničí.  

15. Nezapomeňte svého psa hydratovat- nevyhýbejte  se faktu, že pes potřebuje hydratovat čerstvou vodou několikrát za den. Když opustíte dům a víte, že na několik hodin, ujistěte se, že má váš pes dost vody.  Také při cvičení, při přestávkách dejte napít i psovi, nejen sobě.

16. Starejte se o psovu hygienu a vzhled-Dopřejte psům stejnou péči jako svým dětem.  Pravidelně mu čistěte zuby a čeště kožich, aby nedostal parazity. Také svého psa pravidelně myjte. Rozhodně hygienu psa nezanedbávejte. Je to jak pro dobro psa,tak pro dobro celé domácnosti.

17. Uklízejte psí exkrementy- Váš pes není člověk, takže nejspíš kolikrát skončí u konání potřeby na nejfrekventovanějším veřejném místě, ale je to vaše povinnnost, co by majitele, to uklidit.

18. Udělejte doma pravidla a dodržujte je- organizace je důležitá všude, jak ve škole, v práci, tak i doma. To samé platí pro vašeho psa- musíte nastavit pravidla, meze a omezení, když je uvnitř. Pro psa je to důležité a aby to fungovali, nesmí žádný člen domácnosti najednou změnit přístup. Pes pak bude zmaten a skončí u porušování těchto pravidel.  

http://www.insidedogsworld.com/18-golden-rules-for-pet-owners/