Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Spací zvyklosti vašeho psa mohou poodhalit mnoho o jeho zdraví i osobnosti

 

 

Psi spí v půrměru 12-14 hodin denně a i když jsou zrovna v království snění, můžete se o svém miláčkovi dost dozvědět  podle toho jak dříme.

 

Od spací polohy přes cukání v packách až po náhlé změny ve vzorci spánku, níže zjistíte, co to o vašem psu vypovídá.

 

 

 

Spací poloha

 

Pozice, ve které se vašemu psovi spí nejlépe říká dost o jeho pocitu sebevědomí, bezpečí a propojení s instinkty. S největší pravděpodobností bude polohy střídat, takže příště, až bude pes spát, mohla by být legrace pozorovat jak leží a kde se rozhodl dát si šlofíka. Možná zjistíte, že se cítíte nejpohodlněji, zůstáním ve zranitelné poloze, když je blízko vás.

 

1. Stočený do klubíčka

 

Je to nejčastější poloha a je často pozorována v tlupách divokých psů nebo vlků. Když je váš pes stočen do klubíčka, má schované packy a ocas je stočen směrem k obličeji.

 

Tato pozice má několik  účelů. Pro psy v divočině je to způsob, jak si chránit životně důležité orgány a mohou se rychle vymrštit na nohy.  Navíc jsou schopni udržovat tělesné teplo a ohřívají se navzájem, když si polehají blízko.

 

Je to nejméně zranitelná pozice a  také si v ní nejméně odpočine, takže jestli váš pes spí takto, nejspíš se cítí, že vás musí chránit.

 

2. Na boku

 

Toto je mnohem zranitelnější pozice, protože jsou životně důležité orgány odhaleny. To znamená, že když pes spí na boku, cítí se velmi bezpečně a pohodlně. Možná váš pes spí v klubíčku, když spí venku na verandě, ale když je s vámi na gauči, otočí se na bok.

 

Psi, kteří spí v této pozici bývají bezstarostní a obzvláště loajální.

 

3. Roztažení na břiše

 

Tato poloha přináší odpočinek, ale zároveň umožňuje ihned vyskočit na nohy.  Psi, kteří mají hodně energie a jsou připraveni v mžiku přejít ze spánku do hry, nejspíš budou preferovat tuto polohu.Jestli váš pes spí takto, nikdy si nechce nechat nic utéct!

 

4. Tlapky k nebi

Spí váš pes na zádech s packami nahoru? To je úplně definitivní znamení bezstarostného spáče.  Je to velice zranitelná pozice, takže se váš pes cítí velice v bezpečí a dost sebevědomý na to, aby spal takhle. Také je to výborný způsob, jak se ochladit, když je psovi vedro. Psi, kteří vy hledávají tuto pozici, jsou velice uvolnění a nezávislí.

5. Přitulený k vám

 

Váš pes vám chce být nablízku- doslova.  Chce cítit spojení a být si jist vaší přítomností, může najít klid spící na vašem klíně s hlavou odpočívající na vaší noze, nebo se zády přitisklými k vašim. Chce vědět kde jste, ve dne i v noci a láskyplně dává najevo jak moc vás má rád.

 

Jestli máte více zvířat, přesně z tohoto důvodu by se mohla tulit navzájem

 

Psí sny

 

Možná jste  slyšeli o tom, že klinický a evoluční psycholog Dr. Deirdre Barrett, zvážil o čem by mohli psi snít.

 

V článku v časopise People vysvětluje, že i když si nemůžeme být jistí, je velice pravděpodobné, že psi mají sny, protože jejich spánkové cykly jsou velice podobné těm našim. Vzhledem k tomu, že psi mají REM fázi spánku, stejnou fázi, ve které lidé sní, myslí si, že psi sní také. 

 

Takže, o čem si myslí, že sní? Říká:

 

Lidé sní o tom, co je přes den zajímalo, ale více vizuálně a méně logicky. Není důvod myslet si, že by to zvířata měla jinak. Vzhledem k tomu, že psi jsou všeobecně extrémně fixováni na své lidské majitele, je pravděpodobné, že pes sní o vašem obličeji, pachu a jak vás potěšili nebo obtěžovali.  


Co cukání během spánku?

 

Ve zkratce? Je to naprosto normální

 

Psi zkrátka mají mnohem víc pohybu ve spánku než jiné živočišné druhy, takže rutinně máchají packami  a sem tam hodí nohou.

 

Tento pohyb se objevuje během REM fáze, což je fáze, kdy by váš pes měl teoreticky snít, takže tyto 2 věci mohou být propojené. Je doporučováno psa nebudit, protože by se mohl hrozně vyděsit.  Ale jestli vážně chcete uklidnit tiky svého psa, jemně ho pohlaďte a oslovte jménem- mohl by přestat i bez probuzení.

 

Jestli vás někdy zajímalo, jestli má váš pes záchvat, nebo poruchu spaní,  je poravděpodobné, že symptomy by byly tak silné, že byste poznali, že je něco špatně. PetMD vysvětluje, že během záchvatu jsou pohyby těla mnohem rychlejší a daleko výraznější “ v porovnání se slabým naříkáním nebo vrtěním. Jestli máte starosti, zeptejte se veterináře.

 

Kolik spánku je moc spánku?

 

Jak už bylo zmíněno, psi spí průměrně 12-14 hodin za den, ačkoli štěnata a starší psi potřebují víc. Velká plemena jako třeba Pyrenejský horský pes nebo Bernardýn, také bývají velcí spáči.  Takže kdy by vás měla délka spánku vašeho psa znepokojovat? Když je náhlá změna. Vy znáte spací zvyklosti svého psa ze všech nejlépe, takže když váš pes najednou spí pořád, nebo naopak skoro vůbec, sjednejte si schůzku s veterinářem.

 

Odpovědí může být něco tak prostého jako  vyladění jeho stravy, nebo tak komplexního jako léčba srdečních problémů nebo problémů se štítnou žlázou.